Polskie czasopisma muzyczne – ceny rocznej prenumeraty

Skończył się 2014 rok, a razem z nim powygasały moje prenumeraty czasopism. W branży IT, w której pracuję, wszystko jest zrobione albo z prądu (e-…coś tam) albo wirtualne (v-…coś tam), czyli niby jest ale trochę na niby i nie można tego wymiętosić w rękach. Pewnie dlatego właśnie odczuwam wielką sympatię do papierowych wersji czasopism. Nie wieszają się, nie lagują i nigdy nie kończy im się prąd. Same zalety.

Czas podjąć decyzję czy i które czasopisma muzyczne zaprenumerować ponownie na kolejny rok. Z perspektywy moich zainteresowań i przyzwyczajeń, niepodzielnie króluje moja ulubiona pozycja wydawnictwa AVT: „Estrada i Studio„. Wygląda na to, że pod względem liczebności pozycji prasowych dla muzyków, w Polsce rządzi właśnie wydawnictwo AVT. Pomyślałem, że skoro już wziąłem się za temat moich prenumerat, to przy okazji zrobię zestawienie (uwiellllbiam robić zestawienia! :P), w którym będę miał wszystkie polskojęzyczne magazyny muzyczne. Zestawienie uwzględnia też koszt rocznej prenumeraty każdego z nich. Ot, taki krótki rzut oka na branżę prasową w Polsce pod hasłem „muzyka”.

Nie każdy „magazyn” da się przeczytać

Zacząłem od Wikipedii, gdzie w kategorii „Polskie czasopisma muzyczne” zapoznałem się w dużej mierze z historią branży. Okazuje się, że wiele pozycji, które funkcjonują w mojej pamięci, to już historia. Zestawienie na Wikipedii obejmuje wszystkie pisma, zarówno istniejące, jak i te, które zamknięto. Z tego powodu Wikipedia okazała się dobrym punktem startu ale lista czasopism w Wikipedii wymagała przefiltrowania. Wyrzuciłem wszystkie pozycje, które nie są już wydawane. Trafiłem też na taki kwiatek, jak „Free Colours„. Na swojej stronie (na Facebooku, bo innej nie mają) twierdzą, że są jedynym magazynem o reggae w Polsce. Być może. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji, czy to czasopismo w ogóle wychodzi, czy w formie papierowej, jak często i jak można je kupić. Dlatego wyrzuciłem je z mojego zestawienia. Pominąłem też ze dwie strony zajmujące się sprzedażą wysyłkową (głównie płyt CD z muzyką), które posługują się nazwą „magazyn muzyczny”, zupełnie nie wiem dlaczego.


Po odfiltrowaniu zostało mi zaledwie kilkanaście pozycji. Zdecydowałem więc nie bawić się w żadne kategorie typu „dla muzyków”, „dla melomanów”, „dla audiofili”. Wszystko wrzuciłem do jednego wora, który prezentuję wam poniżej.

Polskie czasopisma muzyczne – aktualne w styczniu 2015 r.

Tytuł Częstotliwość WWW  Roczna prenumerata 
Audio miesięcznik http://audio.com.pl 137,50 zł
Disco Polo Mix dwutygodnik http://hitsalonik.pl/produkt/disco-polo-mix-numery-1-15 250,00 zł(orientacyjny koszt 25 numerów)
Estrada i Studio miesięcznik http://www.eis.com.pl 181,50 zł
HI-FI i Muzyka http://www.hi-fi.com.pl 120,00 zł
Jazz Forum półtora miesiąca http://www.jazzforum.com.pl 136,00 zł
Live Sound & Installation miesięcznik http://livesound.pl 46,20 zł
Lizard (magazyn) kwartalnik http://lizardmagazyn.pl 60,00 zł
Magazyn Basista (w jednej okładce z „Magazynem Gitarzysta”) miesięcznik http://magazynbasista.pl 176,00 zł
Magazyn Gitarzysta miesięcznik http://magazyngitarzysta.pl 176,00 zł
Magazyn Perkusista miesięcznik http://magazynperkusista.pl 110,00 zł
Musick Magazine kwartalnik http://www.musickmagazine.pl 57,60 zł
Muzyka i Technologia miesięcznik http://www.muzykaitechnologia.pl 137,50 zł
Muzyka21 miesięcznik http://www.muzyka21.com 108,00 zł
Ruch Muzyczny miesięcznik http://culture.pl/pl/dzielo/ruch-muzyczny-miesiecznik 168,00 zł
Teraz Rock miesięcznik http://www.terazrock.pl 99,00 zł
TopDrummer trudno powiedzieć :) http://topdrummer.pl 58,20 zł
TopGuitar miesięcznik http://topguitar.pl 147,00 zł
Twój Blues kwartalnik http://www.twojblues.com 68,00 zł

Jeśli czegoś tu brak…

…to wcale mnie to nie zdziwi. Dajcie mi znać, jeśli zauważycie, że przegapiłem jakieś wydawnictwo. Przypominam: szukałem polskich czasopism muzycznych, które da się czytać na papierze.


2 przemyślenia nt. „Polskie czasopisma muzyczne – ceny rocznej prenumeraty”

  1. „Free Colours„ jest jedynym magazynem reggae’owym w Polsce i ma swoje wydanie w formie papierowej, wystarczyło się rozejrzeć w empiku wśród prasy muzycznej ;)

  2. Mój artykuł dotyczy pism, które można zaprenumerować w postaci papierowej. Czy „Free Colours” można zaprenumerować na papierze? Gdzie? Za ile? Możesz podać jakieś źródło lub link?

Dodaj komentarz